Prom w Nieszawie

Został zbudowany w 1991r. jako prototyp w Stoczni w Sandomierzu. Nieszawski prom oddano do użytku 2 maja 1992r. Jest to jednostka płaskodenna o zanurzeniu  50 – 70 cm i nośności 16 ton. Jej szerokość wynosi prawie 12 m, a długość 23 m. Posiada napęd hydrauliczny, boczno-kołowy. Prom obsługują 2 osoby: kapitan i marynarz.

Read more „Prom w Nieszawie”

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku

Początki parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku sięgają XVI wieku i parafii słońskiej pod tym właśnie wezwaniem. Wtedy Ciechocinek był jeszcze małą, nikomu nieznaną wsią. Kościół na terenie tejże wsi budowano przez 11 lat, do 1884 roku. Pochodzący z Warszawy architekt Edward Cichocki zaprojektował świątynię w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Przemienienia Pańskiego, w ołtarzu północnym stanęła figura św. Antoniego, w południowym  Matki Boskiej Łaskawej, zaś a na zasuwie zawieszono obraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Podczas I i II wojny światowej oraz okupacji kościół ucierpiał. Ominęło go wprawdzie bombardowanie, lecz Niemcy ukradli nawet blachę z jednej z wież oraz jeden z dzwonów.

Dzięki księżom, w tej parafii posługującym, oraz mieszkańcom, kościół został odbudowany.

Read more „Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku”

Cerkiew Prawosławna

Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła znajdująca się na terenie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego przy ul. Wojska Polskiego 3 jest wyjątkową, unikalną budowlą na tych terenach Polski, a poprzez swe niepowtarzalne walory architektoniczne stała się jednym z najcenniejszych obiektów zabytkowych miasta i uzdrowiska. Została ona zaprojektowana w 1894r. w stylu zauralskim.  Jest to również jedyny tego typu obiekt w Europie.

Cerkiew była czynna do lat 20-tych poprzedniego stulecia. Następnie urządzono w niej kolejno kasyno ze świetlicą, szkołę, a ostatnio był tam magazyn.

Z woli ks. arcybiskupa prof. gen. bryg. Sawy, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego dnia 2. 12. 1995r. został ponownie wmurowany kamień węgielny, a w dniu 6.10.1996r. ks. arcybiskup Sawa i ks. Arcybiskup Szymon z Łodzi dokonali uroczystej konsekracji przy udziale licznych gości. Jednocześnie przy świątyni została erygowana Prawosławna Parafia Wojskowa, której proboszczem został mianowany ks. kpt. mgr Mikołaj Hajduczenia.

Zachowane zostały zdjęcia i przekazy ustne odnośnie wyglądu zewnętrznego; jak wyglądało wnętrze do dnia dzisiejszego nie wiadomo. Ściany wykonane są z okrągłych bali ułożonych jeden na drugim, bez użycia gwoździ. Zachowała się w całości bogata ornamentyka wokół okien, resztki kolorów, a na tylnej, wewnętrznej ścianie stylizowany napis w języku cerkiewno- słowiańskim “S nami Bog”.

Read more „Cerkiew Prawosławna”

Muszla Koncertowa

Muszla Koncertowa jest zlokalizowana w centrum parku Zdrojowego. Została zaprojektowana przez Waldemara Piotra Feddersa jako estrada koncertowa. Powstała w 1909 roku w nietypowym dla Ciechocinka, zakopiańskim stylu. Występowało tu wielu znanych w całej Polsce wykonawców, koncertowała tutaj słynna Orkiestra Zdrojowa. Również obecnie przez całe lato Muszla tętni życiem. Tutaj prezentują się wykonawcy licznych ciechocińskich festiwali: Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemii Dobrzyńskiej, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Strażackiej, Gali Polskich Tenorów, Festiwalu Operowo-Operetkowego, Festiwalu “Blues bez Barier” oraz Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej.

Efektownie iluminowana Muszla stanowi ozdobę parku oraz nadaje odbywającym się tu imprezom niezapomnianą oprawę.

 

Teatr Letni

Spośród licznych atrakcji Ciechocinka na uwagę zasługuje XIX-wieczny Teatr Letni usytuowany przy ulicy Mikołaja Kopernika. Zbudowany został w stylu secesji szwajcarskiej w 1891 roku według projektu architekta Adolfa Wilhelma Schimmelpfenniga na zlecenie uzdrowiska. Budowa trwała krótko, bo zaledwie rok. Drewniany budynek posiadał pierwotnie 240 miejsc i sześć lóż. W 1901 roku rozbudowano scenę, wykorzystując dawne murowane stajnie rosyjskie. Widownię uzupełniono balkonem i dwiema lożami. Warszawskie Teatry Rządowe przekazały teatrowi zapasy używanych dekoracji i foteli.

Po II wojnie światowej teatr ciechociński podupadał. W latach pięćdziesiątych XX wieku przedstawiał już stan opłakany. Niemniej koncerty odbywały się nadal. Ze względu na zły stan został zamknięty w latach siedemdziesiątych. Myślano nawet o jego rozbiórce. Uratowany został m.in. dzięki Jerzemu Waldorfowi, który był wielokrotnym gościem uzdrowiska, a przede wszystkimi inicjatorem zbiórki pieniężnej na odbudowę teatru. W 1984 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Odrestaurowany w 1998 roku, pełni funkcję jak pierwotnie. Jest jednym z trzech tego typu obiektów w Europie, a jedynym w Polsce.

Dziś budynek znalazł się w ruchliwym miejscu, nie ma przed nim widocznej na widokówkach z lat 1900–1910 fontanny z Jasiem i Małgosią, która prawdopodobnie około 1927 roku został przeniesiona do parku. Za to na skwerze przed teatrem stoi rzeźba z brązu według projektu Roberta Sobocińskiego z Poznania, przedstawiająca  Jerzego Waldorfa, dzięki któremu teatr znów „zaprasza w swoje progi”,  z jego nieodłącznym jamnikiem Puzonem.

Read more „Teatr Letni”

Park Sosnowy

Park Sosnowy (1889) zaprojektował Franciszek Szanior. Na piaszczystych pagórkach posadzono pierwsze dwuletnie sadzonki sosen, które przez ponad sto lat bujnie wyrosły. Wśród nich zostały wytyczone alejki, przy których postawiono ławki.

W zaciszu starych, ponad stuletnich drzew iglastych można oddychać balsamicznym powietrzem, posiedzieć na ławce i posłuchać śpiewu ptaków, spotkać wiewiórkę. Jest to też miejsce aktywnego wypoczynku, bowiem zostały zaprojektowane tutaj miejsca gry w szachy, ping-ponga i boiska do piłki.

 

Fontanna “Grzybek”

Słynny “Grzybek” usytuowany jest w centrum miasta. Pełni nie tylko funkcję ozdoby uzdrowiska, ale także przemysłową. Fontanna wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie.

“Grzybek” został zaprojektowany w 1926 roku przez Jerzego Raczyńskiego. W swojej historii przeszedł kilka poważnych rekonstrukcji i remontów, został podwyższony i przesunięty kilka metrów od początkowego położenia. Fontanna ta pełni również funkcję leczniczą. Jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający kuracjusze wdychają bogate w cząsteczki jodu powietrze.

Read more „Fontanna “Grzybek””

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy zwany Głównym (ok. 19 ha). Utworzony w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego po modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora. W parku Zdrojowym oglądać możemy bogatą roślinność z rzadkimi okazami drzew i krzewów, które tworzą harmonię architektoniczną ze stałymi charakterystycznymi dla Ciechocinka obiektami drewnianymi- Muszlą Koncertową , kawiarnią „Bristol”, Pijalnią Wód Mineralnych. Na terenie parku występuje ponad 140 gatunków roślin. Ozdobą parku jest pomnik przyrody – dąb szypułkowy “Konstanty” o wysokości ponad 22 metry i obwodzie 547 cm. Centralne położenie, przepiękne fontanny oraz bogaty świat roślin przyciąga tu rzesze kuracjuszy i turystów przez cały rok.

Read more „Park Zdrojowy”

Tężnie Solankowe

Tężnie – unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa – profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle – ustawione w kształcie podkowy.

Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku. Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka.

Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna “Grzybek”) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.

Read more „Tężnie Solankowe”

Zegar kwiatowy

Zegar Kwiatowy, który można zobaczyć na Placu Gdańskim, niedaleko tężni, w Ciechocinku, to jedno z dzieł Hellwiga (on też zaprojektował Partery Hellwiga). Zegar to nietypowy: kwiecisty kobierzec ułożony jest w godziny, a tarcza porusza się, jak w standardowym zegarze wskazówkowym. Z tym, że tarcza w Zegarze Kwiatowym w Ciechocinku jest wprawiana w ruch za pomocą elektronicznego mechanizmu, sprytnie ukrytego pod kwiatami, w ziemi.

Read more „Zegar kwiatowy”

Sanatorium York 87-720 Ciechocinek ul. Mickiewicza 20

Nr konta bankowego 67 9550 0003 2260 0090 0185 0001